Baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania:

W tym miejscu powinieneś znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli nie znajdziesz wszystkich odpowiedzi – służymy pomocą telefoniczną i mailową.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w okresie zimowym lub przy zachmurzeniu?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, jeżeli tylko docierają do nich promienie słoneczne. Zachmurzenie może obniżyć efektywność działania paneli jednak nie sprawi, iż przestaną one działać. W zimie problemem nie jest niska temperatura ale krótki czas pomiędzy wschodem, a zachodem słońca oraz częste zachmurzenie, co obniża wydajność paneli. Niska temperatura jest korzystna dla instalacji ponieważ panele zwiększają swoje napięcie i uzysk energetyczny.

Jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Moduły fotowoltaiczne dobrej jakości, zanim zostaną wprowadzone na rynek są poddawane ścisłej kontroli oraz różnym testom, dlatego ich awaryjność jest bardzo niska. Producenci dają gwarancję od 10 do 15 lat na panele fotowoltaiczne oraz około 25 lat na spadek ich mocy w czasie (gwarantowane jest, iż w tym czasie spadek mocy nie będzie wyższy niż 20%; badania Instytutu Fraunhofera pokazują, iż w rzeczywistości ten spadek mocy jest niższy – ok 0,1-0,5%/rok). Czas sprawnego działania paneli fotowoltaicznych to około 25 - 35 lat.

Czy instalacja fotowoltaiczna zapewni nam prąd w przypadku zaniku napięcia w sieci?

Niestety nie. W przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej budynek nasza instalacja automatycznie wyłącza się. Ponowne załączenie odbywa się w sposób automatyczny, po pojawieniu się napięcia w sieci.

Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Jeżeli tylko nie padniemy ofiarą gradobicia o wielkości piłek tenisowych, nasza instalacja powinna pozostać nienaruszona. Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu - panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 800kg na m2.

Jakie główne czynniki mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Głównymi czynnikami, które mogą wpływać na wydajność instalacji fotowoltaicznej są:
- Orientacja dachu - w optymalnych warunkach moduły powinny być zorientowane na południe. Jeśli nie jest to możliwe, obowiązuje zasada: im bliżej kierunku południowego, tym większa wydajność instalacji fotowoltaicznej. Orientacja instalacji w kierunku odchylonym od południowego wpłynie na obniżenie jej sprawności (od kilku do kilkunastu %). Oczywiście, nie montujemy paneli na połaci dachowej zorientowanej na północ.
- Nachylenie dachu - produkcja energii z systemu PV jest statystycznie największa, gdy słońce pada na ogniwa słoneczne pod kątem prostym. Optymalny kąt nachylenia dla paneli fotowoltaicznych w Polsce mieści się w granicach 30 – 40°. Jeżeli jednak nasz dach ma inny kąt nachylenia, uzysk może być po prostu kilka % niższy, bądź też zastosowane zostaną specjalne konstrukcje wsporcze (w przypadku dachów płaskich).
- Zacienienie – zarówno czynniki architektoniczne (elementy dachu czy sąsiadujące budynki), jak i topograficzne (np. drzewa, ukształtowanie terenu) mogą prowadzić do powstawania cienia padającego na nasze panele fotowoltaiczne, co prowadzi do zmniejszenia (czasami znacznego) ilości wytwarzaj energii elektrycznej. Należy pamiętać, iż panele są łączone szeregowo i sprawność działania szeregu paneli dostosowuje się do sprawności najsłabszego z paneli.
- Jakość wykonawstwa – błędnie zaprojektowana lub źle wykonana instalacja to bardzo częsta przyczyna niskiej sprawności systemu oraz niezadowolenia inwestora.

Jak wygląda proces rozliczeń z zakładem energetycznym?

Rozliczenie odbywa się w cyklach półrocznych. Zakład energetyczny liczy moc, którą odkupił i którą sprzedał klientowi, po zbilansowaniu tych dwóch liczby wystawia rachunek.